ВИНИЩУВАЧ FCAS: НОВИЙ ЕТАП РОЗРОБКИ

Франція, Німеччина та Іспанія досягли домовленостей щодо початку наступного етапу розробки нового винищувача під назвою FCAS, найбільшого в Європі оборонного проекту з орієнтовною вартістю понад 100 мільярдів євро (103,4 мільярда доларів США).


Міністерство оборони Німеччини оголосило, що сторони дійшли до промислової угоди після інтенсивних переговорів. У міністерстві заявили, що на найвищому урядовому рівні було досягнуто домовленості про те, що в проекті, який є загальною відповідальністю Франції, буде застосовуватися підхід співпраці на рівних умовах.
«Політична угода щодо FCAS є чудовим кроком і — особливо в ці часи — важливою ознакою відмінної франко-німецько-іспанської співпраці», — сказала міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт.
«Це зміцнює військовий потенціал Європи та забезпечує важливе ноу-хау не лише для нашої, а й для європейської промисловості».
Французька компанія Dassault, німецька Airbus та іспанська Indra беруть участь у спільному проєкті, щоб розпочати заміну французьких Rafale та німецьких та іспанських Eurofighters з 2040 року.
У липні 2017 року президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель вперше оголосили про плани щодо FCAS, який включатиме винищувач і низку супутнього озброєння, зокрема й безпілотники.
Останнім часом проект, який спочатку мав на меті об’єднати європейців після міграційної кризи та рішення Великої Британії покинути Європейський Союз, став джерелом напруги між двома країнами. Минулого місяця Макрон скасував спільну франко-німецьку зустріч на рівні міністрів через розбіжності з Берліном щодо широкого кола питань, включаючи оборонні та енергетичні проекти.
Обидві сторони більше року намагалися узгодити наступний етап розвитку FCAS, хоча уряди Франції та Німеччини загалом погодили суть проєкту. Деякі джерела вважають, що провина лежить на Dassault, оскільки компанія відмовилася зрушити з місця тривалу суперечку щодо прав інтелектуальної власності.
Представники компанії скаржились, що німецька «оборонка», яка бере участь у програмі, має намір отримати доступ до французьких технологій. Берлін хоче мати можливість використовувати розроблені спільно з Парижем технології для власних проектів. Німці заперечують ці звинувачення.
FCAS
FCAS – це європейська програма авіаційного комплексу нового покоління, що розробляється компаніями Dassault Aviation, Airbus, Indra Sistemas і Thales Group. Майбутній комплекс складатиметься з нового винищувача 6-го покоління, системи озброєння наступного покоління (NGWS), а також інших безпілотних повітряних засобів.
Перспективний реактивний винищувач шостого покоління приблизно до 2040 року має замінити нинішні французькі Rafale, німецькі Typhoon та іспанські EF-18 Hornet.