<br />
<b>Warning</b>:  Undefined property: stdClass::$helix_ultimate_image_alt_txt in <b>/sata2/home/users/defensetr/www/www.defensetrends.com.ua/plugins/system/helixultimate/overrides/layouts/joomla/content/full_image.php</b> on line <b>57</b><br />

Турецький Bayraktar AKINCI - нове покоління безпілотників

Ударний безпілотник Bayraktar AKINCI TİHA, розроблений турецькою компанією, прийнятий на озброєння ЗС Туреччини. Церемонія передачі Bayraktar AKINCI TİHA відбулася 29 серпня 2021 року в навчально-випробувальному центрі Akıncı в місті Чорлу (провінція Текірдаг на північному заході Туреччини) за участю президента Реджепа Тайіпа Ердогана.

Перший політ та випробування
Розробка безпілотника почалася в 2017 році. Перший випробувальний політ першого прототипу нового ударного безпілотника Akıncı відбувся 6 грудня 2019 року, літальний апарат був оснащений українськими двигунами АІ-450Т розробки ДП "Івченко-Прогрес". Очікується, що Baykar для серійного виробництва Akinci і надалі буде використовувати силові установки саме українського виробництва.
Безпілотний апарат, розроблений компанією Baykar, має оригінальний дизайн, а всі комплектуючі і система даних зроблені в Туреччині. Розробники впровадили в AKINCI до ста комп'ютерних систем.
Akıncı (тур. – вид легкої кавалерії) є ударним безпілотним літальним апаратом нового покоління і одним із перших проектів спільного українсько-турецького підприємства "Black Sea Shield". Головним призначенням Akıncı є ведення оперативно-стратегічної повітряної розвідки, а також нанесення авіаційних ударів по об’єктах противника.
В рамках програми випробувань, безпілотний літальний апарат Bayraktar Akıncı побив рекорд висоти турецької авіації, зміг піднятися на висоту у 11,6 кілометра, провівши під час цього польоту у небі рекордні 25 годин 46 хвилин й одночасно пролетів відстань у 7507 кілометрів.
22 квітня Bayraktar Akinci TIHA успішно пройшов перші випробувальні стрільби боєприпасами. В ході випробувальних стрільб використовувалися «розумні» боєприпаси МАМ-С, МАМ-L і МАМ-Т виробництва турецької компанії Roketsan. А під час випробувальних стрільб 5 липня 2021 року на Bayraktar Akinci TIHA вперше були застосовані снаряди з боєголовками.

Тактико-технічні характеристики
Максимальна злітна вага безпілотника становить 5500 кг. Корисне навантаження - 1350 кілограмів – до 450 кілограмів на внутрішній підвісці та до 900 кілограмів на зовнішніх вузлах підвіски. Швидкість польоту - становить 463 км/год., радіус польоту – до 250 кілометрів.
Також він оснащений ще кількома видами ракет на 6 підвісних точках. Літати здатний 24 години на висоті 12 км.
Завдяки радару AESA Bayraktar AKINCI TİHA може виконувати завдання з високою ситуаційної обізнаністю. Він також здатний виконувати деякі завдання F-16.
Також, БПЛА буде оснащений штучним інтелектом для підвищення обізнаності.
Розмах крил Akıncı складає 20 метрів, а довжина фюзеляжу – 12,3 метри. Він оснащений системами спостереження: від тепловізорів та потужних камер, радарів з активною фазованою антенною решіткою та різноманітними сенсорами
Щоб належно виконувати свої ударні функції, Akıncı оснащений системою автономного управління, що може без участі людини наводити БПЛА на ціль та повертати його на базу. Також він має вбудовану систему радіоелектронної боротьби.
Безпілотник Akinci може бути озброєний 24 бомбами МАМ-L або ж іншими авіабомбами (Mk81, Mk82, Mk83), також він може нести різні ракети класу "повітря-поверхня" (SOM, Gökdoğan, Bozdoğan), авіабомби KGK-82, Teber-81, LGK-82, а також ракети Cirit.

MAM L

Бомба MAM-L, Smart Micro Munition, була розроблена Rocketsan для безпілотних літальних апаратів та може з високою точністю знищувати як нерухомі, так і рухомі цілі. Перше бойове використання - операція турецької армії "Щит Євфрату" на півночі Сирії у 2016-2017 роках.
Габарити боєприпасу: діаметр 160 мм, довжина 1 метр, вага 22 кг. Бойова частина вагою у 10 кг може бути: тандемною кумулятивною, осколково-фугасною, термобаричною. Принцип наведення - по лазерному променю, що дозволяє знищувати цілі на відстані до 8 км, а також за допомоги супутникової навігації на дальності до 14 км.

MAM T

Під час випробувань у квітні цього року Baykar Defence відпрацювала застосування із Akinci новітньої керованої бомби MAM-T розробки фірми Roketsan.
Дальність застосування MAM-T перевищує 30 кілометрів, і це робить безсилими проти Akinci системи ППО малої та середньої дальності включно із російським комплексом "Панцирь-С".
Нова авіабомба серії MAM-T помітно відрізняється від попередників як за своєю конструкцією і можливостям, так і з точки зору бойового застосування. Так, носіями цього виробу повинні стати не тільки БПЛА існуючих і нових типів, а й винищувачі-бомбардувальники різних типів. За рахунок цього планується більш повно розкрити потенціал бомби, а також поліпшити можливості тактичної авіації.
Зовні і за своєю конструкцією MAM-T не схожа на інші легкі бомби. Вона отримала напівсферичний головний обтічник, розширену центральну частину і циліндричний хвостовий відсік.
Максимальний діаметр корпусу бомби сягає 230 мм, загальна довжина - 1,4 м. Маса заявлена на рівні 94 кг. У головному обтічнику розміщується напівактивна лазерна голівка самонаведення (ГСН). Також бомба оснащена системою інерційної і супутникової навігації, яка забезпечує політ в район цілі до включення ГСН. Заявлена можливість пошуку і поразки стаціонарних та рухомих об'єктів.
Більш важка бомба вигідно відрізняється від попередників збільшеною потужністю, за рахунок чого підвищується ефективність застосування і знижується витрата боєприпасів.

SOM

Крім того, це перший безпілотник в світі, здатний запускати крилату ракету SOM. В даний час в лінійці цієї ракети є кілька варіантів: базова ракета SOM-A дозволяє вражати цілі з відомими координатами на дальності 250 км. Дані про цілі вводяться в ракету до пуску, можливість перенацілювання в польоті відсутня. Ракета SOM-B1 відрізняється вдосконаленими засобами наведення, а модифікація SOM-B2 має тандемну бойову частину для ураження захищених об'єктів. У розробці знаходиться варіант протикорабельних ракет SOM-C1/2.

AI 450

БПЛА Baykar Akinci оснащений двома турбовальними двороторними двигунами АІ-450Т розробленими на ДП "Івченко-Прогрес". Цей мотор має потужність у 3,3 рази більшу ніж Rotax 912, яким оснащували Bayraktar TB2 (100 к.с.). Слід додати, що на Akinci можна встановити один з трьох видів турбогвинтових двигунів - потужністю 225, 450 і 750 к. с.

Завдяки завершенню проекту з розробки ударних БПЛА та взяття першої партії Bayraktar Akıncı на озброєння, Турецька Республіка стала однією з небагатьох країн, що володіють технологіями виробництва безпілотників такого класу.
А оснащення новітнього БПЛА керованими бомбами MAM-T з дальністю застосування більше 30 км., знизить ризики, пов'язані з ППО супротивника та виведе Туреччину на новий міжнародний рівень у сфері безпілотної авіації. Можливо припустити, що Турецьке командування якомога швидше спробує використати їх в реальних операціях - для досягнення переваги над противником, а також для реклами на міжнародному ринку.